Nakłuwacz do glukometru to obowiązkowy gadżet każdego cukrzyka. Dzięki niemu możliwe jest sprawne, a jednocześnie sterylne pobranie próbki krwi przed skorzystaniem z glukometru. Co więcej, miejsce ukłucia jest tu zupełnie dowolne. Może to być klasycznie opuszek palca lub ręka czy przedramię. Jak stosować nakłuwacze do glukometru? Jaki jest ich koszt?

W związku z tym, że urządzenia te wyróżniają się przede wszystkim niezwykle prostą budową, ich użycie jest równie proste i intuicyjne. Nie sposób nie wspomnieć jednak o tym, że samokontrola i regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi to absolutna podstawa tuż obok wdrożenia ewentualnego leczenia, a także stosowania diety. Kontrola poziomu glukozy we krwi możliwa jest dzięki glukometrowi. Jednak do tego konieczne jest naniesienie na pasek próbki krwi. Mimo że sposobów jest wiele, to najpopularniejszym, a jednocześnie najszybszym jest posłużenie się nakłuwaczem.

Kilka słów o nakłuwaczach do glukometru

Nie sposób nie wspomnieć jednocześnie o tym, że zakup nakłuwcaza idzie w parze z zakupem wymiennych lancet. Zarówno nakłuwacze, jak i lancety dostępne są w sklepie internetowym diabetyk24.pl, gdzie dodatkowo w ofercie znaleźć można np. przekąski i słodycze dla diabetyków.

Jak dobrać odpowiednie lancety? Tutaj należy przede wszystkim kierować się gabarytami nakłuwacza, ponieważ nie istnieje rozmiar uniwersalny i taki, który pasować będzie do wszystkich urządzeń. Jak już wspominaliśmy, nakłuwacze to urządzenia niezwykle intuicyjne. Najprościej obsługę opisać można w następujący sposób:

  • pierwszym krokiem powinno być zdjęcie zabezpieczenia,
  • następnie należy wsunąć igłę,
  • aby wybrać grubość nakłucia, wystarczy przekręcić pokrętło,
  • nakłuwacz do glukometru należy mocno przystawić np. do palca,
  • nacisnąć przycisk odpowiedzialny za ukłucie.

W przypadku używania nakłuwacza do glukometru – podobnie jak wszystkich innych urządzeń, które mają kontakt, chociażby ze skórą należy nie tylko przechowywać w oryginalnych opakowaniach lub etui, ale także zadbać o ich sterylność zarówno podczas, jak i po zakończonym pobieraniu próbki krwi. W tym celu doskonale sprawdzi się np. płyn przeznaczony do odkażania i dezynfekcji sprzętu medycznego lub klasycznie – woda.

Nakłuwacze do glukometru nie bez przyczyny określane są mianem małych-wielkich urządzeń, które skutecznie ułatwiają codzienną samokontrolę. Dzięki temu, że przekrój cenowy jest bardzo zróżnicowany i zaczyna się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych, to każda diabetyk znajdzie produkt odpowiedni dla siebie.