Cukrzyca jest chorobą autoimmunologiczną, która obecnie uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Pomimo tego, że jeszcze do niedawna postrzegana była jako schorzenie, które dotyka zwykle osoby starsze, dziś coraz częściej zmagają się z nią również dzieci i młodzież. Jakie symptomy mogą świadczyć o podwyższonym poziomie cukru we krwi? Niektóre objawy mogą znacznie ułatwić rozpoznanie choroby, a co za tym idzie przyspieszenie leczenia. Jak rozpoznać, że to właśnie cukrzyca? Pewne objawy powinny skłonić do wizyty u diabetologa lub lekarza pierwszego kontaktu.
Normy poziomu cukru we krwi
Warto zauważyć, że cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującym rodzajem cukrzycy. Dotyka zwykle osób po 35 roku życia, przez co często określana jest mianem cukrzycy wieku dorosłego lub cukrzycą insulinoniezależną. Głównym objawem jest oczywiście podwyższony poziom glukozy we krwi. Przypomnijmy, że normy prezentują się w następujący sposób:
- na czczo jest to 80-140 mg/dl,
- a po posiłku nie więcej niż 180 mg/dl (10 mmol/l),
- norma glukozy na czczo u dzieci to 70-100 mg/dl.
Nie sposób nie wspomnieć jednocześnie o tym, że za rozwój cukrzycy odpowiedzialne predyspozycje genetyczne, ale także czynniki, na które my jako ludzie również mamy wpływ. Mowa tu m.in. o: otyłości brzusznej, przebytej cukrzycy ciążowej, niewystarczająca aktywność fizyczna, spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Szczegółowe informacje na temat cukrzycy, a także niezbędne dla diabetyków akcesoria oraz żywność bez cukru znaleźć można w sklepie internetowym diabetyk24.pl.
Z kolei cukrzyca typu 1 zwykle ma swój początek w okresie dojrzewania lub nawet w dzieciństwie. Jedyną metodą leczenia tej choroby jest insulina. Aby rozpocząć możliwie jak najszybsze leczenie, konieczne jest zdiagnozowanie choroby. Jednak w tym przypadku jest to nieco prostsze, ponieważ obawy nasilają się w ekspresowym tempie.
Cukrzyca – objawy są następujące
Zastanawiasz się, co może świadczyć o cukrzycy? Objawy cukrzycy typu 1 oraz cukrzycy typu 2 są to:
- napady silnego głodu,
- częstsze niż zwykle oddawanie moczu,
- nieustanne uczucie suchości w ustach,
- problemy z koncentracją.
W przypadku, gdy lekarz postawi diagnozę konieczne będzie również wyrobienie nawyku samokontroli, czyli regularnego kontrolowania poziomu cukru za pomocą urządzenia, jakim jest glukometr. Niezwykle istotne jest też przestrzeganie diety i zdrowych nawyków żywieniowych.