Cukrzyca, mimo że jest chorobą powszechną i króluje w rankingu chorób XXI wieku, wciąż nie jest do końca znana społeczeństwu. Brak edukacji na temat cukrzycy spowodował powstanie niezliczonej ilości fikcyjnych informacji na temat tej choroby. Jeżeli chcesz poznać 3 fakty i/lub mity o cukrzycy, czytaj dalej!

Cukrzyk ma kontakt z igłą przeciętnie 4-5 razy w ciągu dnia

Prawda i mit. Największą zmorą każdego cukrzyka jest kilkukrotny pomiar stężenia glukozy we krwi każdego dnia. Chory ma jednak pewien wybór. Może zdecydować się na pomiar cukru, na przykład za pomocą specjalistycznego urządzenia, takiego jak sensor FreeStyle Libre. Może także robić to w sposób tradycyjny, czyli nakłuwając opuszek palca, a następnie za pomocą glukometru odczytując poziom glukozy. Uzyskane wyniki interpretuje się następująco: 70 mg/dL i mniej oznacza, że mamy do czynienia z hipoglikemią. Chory musi spożyć produkt zawierający węglowodany proste (np. wypić sok lub zjeść owoc), które szybko podniosą mu poziom cukru. 70-180 mg/dL to prawidłowy wynik, chory może swobodnie jeść lub uprawiać sport; 180 mg/dL i więcej oznacza, że chory musi obniżyć poziom cukru we krwi za pomocą wyliczonej dawki insuliny.

Cukrzyk nie może spożywać słodyczy lub rzeczy tłustych

Mit. Choć nazwa choroby często jest mylnie odbierana, jednak osoby chore na spontaniczny wypad do McDonaldsa? Czemu nie! Najważniejszy jest umiar i podanie odpowiedniej dawki insuliny. Dieta cukrzycowa typu I niczym nie różni się od diety zdrowego człowieka, natomiast w przypadku cukrzycy typu II lekarze zalecają ograniczenie rzeczy słodkich i tłustych do minimum.

Liczba osób z cukrzycą stale się powiększa

Niestety, jest to przykry fakt. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba osób chorych na cukrzycę zwiększa się regularnie. W 1980 r. chorych na cukrzycę było 108 milionów, zaś w 2014 r. liczba ta zwiększyła się do 422 milionów. Co 11 dorosła osoba na świecie ma zdiagnozowaną cukrzycę, a co 6 sekund umiera ktoś z powodu cukrzycy i jej konsekwencji. Przerażające dane, lecz prognozy na przyszłe lata wcale nie zwiastują zmiany w pozytywnym kierunku. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 roku cukrzyca będzie 7 z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie.